Gwóźdź imprezy – loteria fantowa

Niespodzianki są fajne, nawet jeśli pełne napięcia oczekiwanie zakończy się odrobiną rozczarowania, które z kolei może zamienić się w coś pozytywnego: śmiech, żart. Dlatego warto w program każdej imprezy włączyć loterię. Zabawa będzie przepyszna nie tylko dla obdarzonych przez los najwspanialszymi wygranymi świata, ale i dla tych, którzy dadzą losowi szansę, czyli całość wymyślą i zorganizują. W naszej loterii wszystkie losy wygrywają!

FANTY

Radość z wygranej należy się wszystkim uczestnikom, więc fantów powinno być tyle, ile zaproszonych osób plus kilka dodatkowych, na wszelki wypadek, bo może ktoś z gości przyprowadzi jeszcze kogoś. Fantem może być wszystko: od złotej myśli (ozdobnie wypisanej na małym kartoniku) do miotły (taka wygrana zdecydowanie wymaga poczucia humoru). Ważne jest, aby fanty miały zbliżoną wartość finansową i emocjonalną. Lepiej nie mieszać stosunkowo kosztownych przedmiotów z opakowaniami gumy do żucia ani też wygranych odwołujących się do poczucia humoru z rzeczami absolutnie serio. Najważniejszy jest pomysł. Ciekawie może wypaść loteria, w której wszystkie wygrane zostały wykonane przez uczestników – mile widziane będą własnoręczne i własnoręcznie oprawione rysunki i malunki. Fanty można też po prostu zebrać zawczasu wśród rodziny i znajomych. Przyjmujemy każdy ofiarowany drobiazg, ale krytycznie go potem oceniamy – nie może być ani zniszczony, ani zużyty, chyba że zniszczenie i zużycie nadaje mu specjalną wartość, np. jest to egzemplarz „Pana Tadeusza” opatrzony uwagami interpretacyjnymi profesorki od polskiego! Jeśli mamy zamiar kupić fanty,
nie możemy doprowadzić do bankructwa ani siebie, ani rodziców – szukajmy więc rzeczy zabawnych i niedrogich. Kupujmy takie przedmiociki, które sami chcielibyśmy wygrać – to zwiększy prawdopodobieństwo zadowolenia innych uczestników. Pamiętajmy o dewizie: małe jest piękne i szukajmy np. filigranowych szklanych zwierzątek – znakomite jako maskotki, a i łatwo dadzą się zapakować. Pakuneczki należy owinąć bajecznie kolorowym papierem i ozdobić. Bo urodę fantów podkreśla odpowiednie opakowanie – pole do popisu dla osób uzdolnionych plastycznie.

Przykłady fantów

Rękodzieło: amulety, maskotki (niekoniecznie szmacianki), opaski na włosy wydziergane szydełkiem, własnoręcznie wykonane ramki ze zdjęciem idola, abażur na lampkę nocną, zakładki do książek, pojemniki na ołówki itp. Ze sklepu: maskotki, figurki bibelociki, małe kaktusy, notesiki, kolorowe kubki, wielokolorowe karteluszki, świece, olejki zapachowe, taśmy, książki itp. Z fantazją: dziurka od klucza (do podglądania rzeczywistości), młotek (do wybijania sobie głupich pomysłów z głowy), lejek (do wlewania oleju), igła z nitką (do zaszycia rozdartej duszy). Uwaga – fanty z fantazją wymagają pisemnej rekomendacji! Zabawa jest podwójna – bawimy się, określając przeznaczenie rozmaitych przedmiotów, a wybuchy śmiechu po rozpakowaniu
wygranych podniosą natychmiast temperaturę imprezy. Warto i do innych fantów dołączyć ozdobnie wykonane karneciki z cytatami, przysłowiami lub… wróżbami. Może się okazać, że największa frajdę sprawiły uczestnikom owe dołączone przypiski.

SAME SZCZĘŚLIWE LOSY

Kiedy fanty zostały już zapakowane, organizatorzy muszą wyprodukować losy (zwane dawniej biletami loteryjnymi). Najprościej można to zrobić, numerując fanty i na oddzielnych karteczkach wypisując te same numerki. Karteczki zwijamy i gotowe! Osoby ambitniejsze pokuszą się o coś ciekawszego – można np. oznaczyć fant numerem wypisanym na dużym kolorowym sercu, a numerek losowany umieścić na małym serduszku, oczywiście potem złożonym na pół. Można także zamiast numerków użyć przysłów, np.na losie jest napisane: „Kto się czubi”, a na wygranym fancie: „ten się lubi”. Im więcej inwencji włożymy w przygotowanie loterii, tym większa radość dla wszystkich.

CIĄGNIENIE

Kiedy już mamy przygotowane losy, obmyślamy sposób dystrybucji szczęścia. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie nietypowego pojemnika na losy (cylinder pradziadka można zastąpić starym kapeluszem, zamiast wiklinowego kosza może być kocioł przyozdobiony wstążkami), z którego kolejno uczestnicy będą wyciągali losy. Zadbajmy o efekty świetlne i akustyczne – pole do popisu dla chłopaków, którym dyskretnie podpowiadamy, że pokrywka od dużego garnka i tłuczek do ziemniaków doskonale posłużą jako gong…

UKRYTE SKARBY

Jeśli klasyczna loteria fantowa nas nie satysfakcjonuje, jej zasady możemy dowolnie modyfikować. Na przykład skrzętnie ukrywamy fanty, a uczestnicy losują wskazówki, gdzie szukać skarbu. Stopień komplikacji poszukiwań zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym odbywa się impreza. Można również loterię połączyć z wykupywaniem fantów, w myśl zasady, że szczęście nie przychodzi bez wysiłku z naszej strony. Można także… sami wiecie najlepiej, co tu jeszcze wymyślić, aby bawić się wesoło, kolorowo – jednym słowem: odlotowo!